Montujemy
i polecamy instalacje:

BRC instalacje LPG PRINS instalacje LPG do samochodów STAG instalacje gazowe do samochodów LPG TECH logo instalacje LPGLandi Reno lpg

oraz innych renomowanych firm na życzenie Klienta.


Nie trać GWARANCJI!

Renault z instalacją LPG

Jeśli kupiłeś fabrycznie nowy samochód marki:
- Renault, Dacia (zakupiony w Uni-Car DWA)
- Jeep, Chrysler (zakupiony w Auto Frelik)
możesz u nas zamontować instalację LPG bez utraty gwarancji!

Jeep z instalacją LPG


Pb 95
4,68 zł
Pb 98
4,98 zł
ON
4,66 zł
LPG
2,02 zł

AUTO KLIMATYZACJA

Oferujemy Państwu nowe usługi - serwis klimatyzacji, w ramach którego wykonujemy:

 • okresowe przeglądy sprawności instalacji,
 • odgrzybianie i oczyszczanie układu,
 • nabijanie klimatyzacji,
 • naprawy urządzeń wszystkich typów.

A to wszystko przy użyciu nowoczesnego sprzętu firmy SUN !

Zapraszamy na sezonowe przeglądy układów klimatyzcji. Oferujemy również naprawy urządzeń wszystkich typów.

Klimatyzacja w samochodzie - nieoceniony dar w upalne dni

Potocznie nazywana "klimą" daje kierowcy i pasażerom zbawienny chłód w upalne dni lata. Podróż nagrzanym do czerwoności autem nie należy przecież do przyjemnych. Kierowca, oprócz mgły przed oczami powstałej przez opadające krople potu, dużo szybciej odczuwa zmęczenie i senność. Pasażerowie także nie wytrzymują trudów podróży i chętnie już by już ją zakończyli. Ale nas to nie dotyczy, nas posiadaczy samochodów z klimatyzacją.

Niewielu jednak właścicieli aut z "klimą" wie, że układ ten również wymaga dbałości, okresowych przeglądów i testów sprawności. Przedstawimy więc Państwu kilka porad, w jaki sposób dbać o klimatyzację aby służyła długo i bezproblemowo.

 • klimatyzator powinien być włączany co najmniej raz w tygodniu, również zimą.
 • należy kontrolować stan filtra kabinowego – jak tylko zauważymy, że zmniejsza się ilość powietrza wypływającego z kanałów wentylacyjnych (pogorszenie jakości ogrzewania zimą, a chłodzenia latem) należy filtr wymienić na nowy
 • należy kontrolować okresowo stan paska klinowego, oraz czy z kompresora układu klimatyzacji nie dochodzą jakieś niepokojące szumy, zgrzyty czy stukania – może to być pierwszy objaw uszkodzenia kompresora, co grozi zatarciem łożysk. W większości samochodów taka awaria uniemożliwi dalszą jazdę, bo zwykle ten sam pasek napędza jeszcze inne urządzenie, np. alternator czy układ wspomagania kierownicy.
 • pamiętać należy również, aby raz w roku zlecić przegląd układu klimatyzacji fachowemu serwisowi

Często spotkać można się z twierdzenie: "Mam w domu lodówkę już kilkanaście lat i nigdy nie robiłem w niej żadnych przeglądów. Do tej pory działa świetnie. Dlaczego więc mam robić przegląd układu klimatyzacji w moim samochodzie – przecież to też jest rodzaj lodówki?"

Odpowiedź jest prosta – bo to nie jest domowa lodówka! Uukład chłodzący pracuje w zupełnie innych warunkach i jest narażony na zupełnie inne czynniki. Można zaryzykować twierdzenie, że wspólna jest jedynie zasada działania - absorpcja ciepła przez rozprężający się gwałtownie czynnik chłodzący.

Dlaczego konieczny jest coroczny przegląd klimatyzacji:

 • powstałe w czasie eksploatacji pojazdu nieszczelności w układzie moga doprowadzić do znacznych ubytków czynnika chłodzącego. Warto więc sprawdzić, czy system nie uległ jakiemuś zniszczeniu czy rozszczelnieniu.
 • czynnik chłodzący absorbuje wilgoć, która powinna być usuwana z układu,
 • na skraplaczu rozwijają się grzyby, bakterie i inne drobnoustroje, które, nieusuwane, mogą powodować nieprzyjemny zapach wewnątrz pojazdu, a dodatkowo mogą powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych,
 • filtr kabinowy po pewnym czasie ma znacznie zmniejszoną przepustowość powietrza zmniejszając wydajność dmuchawy, dodatkowo zanieczyszczenia osadzone na filtrze powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu,
 • po każdym rozszczelnieniu układu klimatyzacji (zwłaszcza dłuższym) powinien być również wymieniony filtr-osuszacz (czasami nazywany akumulatorem). Zaleca się również wymianę tego filtra co ok. 2 lata.

Można by zapytać, jak to się dzieje że z całkowicie szczelnego układu klimatyzacji ubywa czynnika chłodzącego? Problem polega na tym, że tak naprawdę układ całkowicie szczelny nigdy nie jest. Główną winę ponoszą tu połączenia elastyczne oraz wszelkie złącza. A trzeba mieć świadomość, że brak połowy czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji sprawia, że jej wydajność obniża się poniżej 25%, więc praktycznie można uznać, że klimatyzacja nie działa. Dodatkowo zmniejszona ilość czynnika chłodzącego sprawia, że nie jest właściwie smarowana sprężarka, co może doprowadzić do jej uszkodzenia, a jest to najdroższy element układu klimatyzacji.